Forum Obrona Wybrzeża 1939 r. Strona Główna

Obrona Wybrzeża 1939 r.
Forum o Obronie Wybrzeża ma na celu skupienie w jednym miejscu jak największej ilości informacji o wszystkim co związane z LOW. Dzielenie się zdobytymi informacjami - a tym samym niesienie pomocy innym zainteresowanych tematem.
 

28-29.09.2009 - Rekonstrukcja bitwy pod Mławą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Obrona Wybrzeża 1939 r. Strona Główna -> Informacje o naszej grupie i imprezach które organizujemy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kłosek
kapral
kapral



Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 1177
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Gdynii BD

PostWysłany: Nie 19:31, 30 Sie 2009    Temat postu: 28-29.09.2009 - Rekonstrukcja bitwy pod Mławą

W rekonstrukcji upamiętniającej wydarzenia z września 1939 roku, wzięło udział prawie 400 rekonstruktorów /w tym 8 osobowa reprezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża/ i aktorów – mławskich amatorów. Odbył się pokaz oryginalnych motocykli i czołgów, szwadronu kawalerii Wojska Polskiego , można było wysłać okolicznościową kartę z pocztowym stemplem z pola bitwy, kupić sprzęt militarny, posiedzieć w okopie, zjeść żołnierską grochówkę czy zrobić sobie zdjęcie w bunkrze.
Mławska rekonstrukcja to jedyna w oparciu o oryginalne fortyfikacje oraz jak podają ogólnopolskie media jedna z największych inscenizacji w Europie upamiętniająca wydarzenia września ’39.
Była to niezapomniana lekcja historii, dzięki której kombatanci, ich rodziny, młodzi ludzie, wszyscy obecni mogli zobaczyć na żywo przebieg walk, oryginalny sprzęt, umundurowanie, mogli poczuć ducha przeszłości sprzed 70. lat.
Organizatorami rekonstrukcji byli: Burmistrz Miasta Mławy i Fundacja Polonia Militaris. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Sławomir Radoń.
Przed oficjalnymi uroczystościami wystąpił Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, który pierwszy raz gościł w Mławie i w ponad godzinnym programie zaprezentował nie tylko wojskowe, żołnierskie, ale i musicalowe przeboje.
Piątkową inscenizację otworzył Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, przyjął meldunek od przedstawiciela I Pułku Artylerii w Ciechanowie. List od Prezydenta odczytał doradca – Andrzej Klarkowski. Głos także zabierali: Stefan Kotlewski - Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, mjr Stanisław Ślesicki – Kombatant, uczestnik Bitwy pod Mławą z 1939 roku oraz Sławomir Radoń - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Program obejmował: Apel Poległych, Modlitwę za zmarłych, Salwę Honorową oraz Defiladę pododdziałów, Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.
Wzruszającą inscenizację obejrzało około 6 tysięcy mieszkańców Mławy. Teatr żywy na ulicy, przedstawiał nalot na Mławę, wzięli w nim udział aktorzy - mieszkańcy Mławy, którzy w profesjonalny sposób zagrali swoje role.
Sobotnią uroczystość otworzyli marszałek województwa Adam Struzik i burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. Wjechali oni na pole bitwy zabytkowym łazikiem, fiatem 508 z czasów II wojny światowej, jedynym jeżdżącym egzemplarzem w Polsce w całości zbudowanym z oryginalnych części. Widzowie w strugach deszczu obserwowali co działo się na polu bitwy. Na forum internetowym można było przeczytać: nie zawiodła publiczność, nie zawiedli rekonstruktorzy, zawiodła pogoda…
W scenkach rodzajowych zobaczyliśmy żołnierzy pracujących przy umocnieniach, szturm hitlerowskiej piechoty, polski kontratak i odejście żołnierzy Wojska Polskiego z linii Mławy. Wrażenie na widowni robiły efekty pirotechniczne, m.in. podczas wysadzania bunkra, palące się wiejskie chaty, wystrzały z armaty.
W inscenizacji po obu stronach udział wziął następujący sprzęt ciężki:
Strona polska:
- Czołg lekki 7 TP- 1 egz;
- samochód pancerny wz 34- 2 egz.
- czołg rozpoznawczy TKS- 1 egz.;
- działko ppanc wz 36 bofors wraz z przodkiem ;
- armata polowa . wz. 1902 ( „pawosłwana”);
- motocykl sokół 600/1000- 2 egz.;
- armaty salutacyjne – 4 egz.
- wóz taborowy wz. 35
- biedka wz. 33
- taczanka wz. 36
- kuchnia polowa wz. 35
Strona niemiecka:
- Transporter piechoty sdkfz 210 ( OT- 810) – 2 egz.;
- czołg lekki Pzkfw II – 2 egz;.
- samochód pancerny Sdkfz. 222 lub 231;
- motocykl BMW – 4 egz;
- samolot ( jako „ Ju 87’)
- samolot zwiadowczy
Ponadto:
- broń palna:
- karabin mauser/Mosin- 98 egz.
- kopia rkm. wz. 28- 3 egz,
- ckm wz. 30 -2 egz.
- rkm wz. 59 – 2 egz;
- ckm. wz. 1910;
- km PK i kbk AK do pojazdów.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kłosek dnia Wto 18:19, 25 Maj 2010, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Igor
strzelec
strzelec



Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 150
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: LOW
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 21:22, 30 Sie 2009    Temat postu:

No i oto nasza galeria:


































































I przede wszystkim polecam przeczytać artykuł z tej strony (głównie chodzi o pierwszy akapit Laughing ): [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Igor dnia Nie 22:43, 30 Sie 2009, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Obrona Wybrzeża 1939 r. Strona Główna -> Informacje o naszej grupie i imprezach które organizujemy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin